Pytania neurologiczne » Choroby naczyniowe » Ogniska hiperintensywne i przebyte zmiany naczyniopochodne

Ogniska hiperintensywne i przebyte zmiany naczyniopochodne

Badanie MR głowy wykonano w sekwencji SE, FSE, (obrazy T1-i T2-zalezne) oraz w sekwencji FLAIR i DWI-EPI, w płaszczyznach strzałkowych, wieńcowych i poprzecznych. Badanie MR głowy wykazuje w istocie białej półkul mózgu obecność drobnych ognisk hiperintensywnych w sekwencji FLAIR i w obrazach T2-zależnych, odpowiadających przebytym zmianom naczyniopochodnym. W okolicach skroniowych stwierdza się obecność poszerzonych przestrzeni płynowych okołonaczyniowych Virchowa-Robina. Bruzdy okolic skroniowych są szersze, na tle odcinkowego zaniku korowego. Poza tym obraz mózgowia i wewnątrzczaszkowych przestrzeni płynowych w granicach normy. W sekwencji DWI-EPI w zakresie mózgowia nie stwierdza się obszarów ograniczonej dyfuzji.

Mam 57 lat i zostałam skierowana na badanie rezonansu głowy z powodu samoistnego drżenia głowy. Co oznaczają ogniska hiperintensywne i przebyte zmiany naczyniopochodne? Co dalej należałoby robić?

Iwona

Zmiany naczyniopochodne są spowodowane zaburzeniem krążenia mózgowego, jednak nie jest to poważna patologia, jest spotykana dość często u osób powyżej 50 rż.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ