Pytania neurologiczne » Choroby naczyniowe » Angiografia MR przy zaburzeniach neurologicznych

Angiografia MR przy zaburzeniach neurologicznych

Cierpię na wrodzoną silną nadpobudliwość nerwową. Mam nerwicę natręctw, przewlekłą depresję, zespół tików. Wszystko to trwa już 30 lat. Przeszłam epizody stresu traumatycznego. Skarżę się na zaburzenia pamięci krótkotrwałej oraz problemy z koncentracją. EEG wykazało liczne wyładowania napadowe w okolicach czołowo-skroniowych lub uogólnione, na tle prawidłowej czynności podstawowej.

Lekarz neurolog skierowała mnie na rezonans mózgu wraz z rezonansowym badaniem angiograficznym. O ile rozumiem sens badania MR, o tyle zastanawiam się w jakim celu Pani doktor zleciła dodatkowo angiografię? Nie mam i nigdy nie miałam niedowładów, zaburzeń mowy, wzroku itp. Nic co mogłoby wskazywać na udar. Nie mam też padaczki. Czy są jeszcze jakieś inne wskaznia do angio, nie wymieniane powszechnie?

Katarzyna

W zapisie EEG opisano wyładowania napadowe, a jednym z głównych objawów malformacji naczyniowej mózgu są napady padaczkowe. Trudno podejrzewać inne zaburzenia naczyniowe, bez adekwatnych objawów neurologicznych. Zwykle najpierw wykonuje się badanie MRI lub CT i dopiero w przypadku wykrycie zmian mogących mieć charakter naczyniowy dodatkowo zleca się badanie z opcją angio lub klasyczną arterografię.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ