Otępienie naczyniopochodne

Otępienie naczyniopochodne powstaje w wyniku uszkodzenia mózgu spowodowanego zmianami naczyniowymi. Stanowi zaledwie 10-20 proc. chorób otępiennych i rozwija się bezpośrednio po incydencie naczyniowym. Nieprawidłowości układu naczyniowego wynikają najczęściej ze zmian miażdżycowych.

Czynniki ryzyka otępienia naczyniopochodnego to wiek, cukrzyca, hipercholesterolemia, zmiany miażdżycowe tętnic domózgowych i mózgowych, zatorowość pochodzenia sercowego (zaburzenia rytmu serca), krwotoki mózgowe, przebyty udar. Wyróżnia się otępienie pochodzenia niedokrwiennego, w wyniku krwotoku mózgowego oraz otępienia powstałego wskutek uszkodzenia ischemiczno-hipoksyjnego np. po nagłym zatrzymaniu krążenia. Stwierdza się częściową/całkowitą martwicę kory mózgowej lub częściej struktur podkorowych (istota biała i jądra podkorowe). Otępienie może się wiązać z chorobą dużych naczyń i wówczas wywołana jest mnogimi zawałami korowymi oraz podkorowymi powstałymi w rezultacie zatorowości. Natomiast choroba małych naczyń wiąże się z wieloletnim nieleczonym nadciśnieniem tętniczym.

Oprócz zmian neurozwyrodnieniowych obserwuje się proces odkładania złogów Aβ-amyloidu. W około 30 proc. przypadków otępienie naczyniopochodne występuje wspólnie z zwyrodnieniem alzheimerowskim, a ryzyko otępienia alzheimerowskiego wzrasta wraz z zaawansowaniem zmian miażdżycowych w naczyniach.

Objawy otępienia naczyniopochodnego


Objawy otępienia naczyniopochodnego zależą przede wszystkim od nasilenia i umiejscowienia zmian degeneracyjnych w mózgu. Do objawów otępienia naczyniopochodnego należą: nagły początek i etapowa progresja, depresja, nadciśnienie tętnicze w wywiadzie, udar mózgu w wywiadzie, objawy miażdżycy, nocne splątanie, zaburzenia pamięci, zachowania, zmiany charakterologiczne, myślenia, planowania i wykonywania zadań, zwolnienie przetwarzania informacji, zwężenie zainteresowań, zaburzenia uwagi, nietrzymanie moczu, obecność odruchów chwytnych, zaburzeń ruchu (chodu i równowagi), brak dystansu czy krytycyzmu, wesołkowatość.

Otępienie naczyniopochodne ma charakter postępujący i prowadzi do śmierci.

Dorota Kozera

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom II.
2) W. Kozubski, P.P. Liberski: "Neurologia".
3) L.P. Rowland: "Neurologia Merritta", red. H. Kwieciński, A.M. Kamińska.

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ