Pytania neurologiczne » Choroby naczyniowe » Wykrzepiony tętniak

Wykrzepiony tętniak

U córki wykryto tętniaka wykrzepionego. Profesor na neurochirurgi zdecydował, iż przeprowadzenie zabiegu operacyjnego jest bardzo ryzykowne. Czy powinnam skonsultowac się z lekarzami w innej klinice?

Angio-tomografia rezonansu magnetycznego głowy wykazała:
W bezpośrednim sąsiedztwie syfonu lewej tętnicy szyjnej wewnętrznej (pograniczeC2/C3 uwidoczniono owalny obszar o wymiarach9,6x7,9mm9 (projekcja poprzeczna)x8,7mm(projekcja czołowa). Obszar ten ma nieco podwyższony sygnał zarówno w obrazach TIRM jak i T2 -zależnych,w sekwencji TOFnie stwierdzono jednak w jego obrębie ewidentnego przepływu naczyniowego. Poza tym koła Willisa przedstawiają się prawidłowo. Wnioski obraz MR niejednoznaczny nie można wykluczyć wykrzepionego tętniaka związanego z lewą tętnicą szyjną.

Profesor powiedział że tętniak nie pęknie gdyż sam się zakrzepił. Zalecił przeprowadzenie badania za pół roku i zgłoszenie się do niego. Córkę ma zaledwie 11 lat. Czy powinna ćwiczyć na kulturze fizycznej? Jak zostawić dziecko teraz w domu same czy w ogóle w szkole?

IWONA

Z opisu wynika, że nie ma pewnej diagnozy tętniak, jest tylko przypuszczenie. Można wykonać jeszcze badanie angiograficzne, które jest inwazyjne ale jest też bardziej dokładne i odpowie na pytanie czy to jest przepływ krwi do tej patologi. Jeśli to tętniak wykrzepiony w pełni to szanse, że zakrwawi są minimalne i nie ma niebezpieczeństwa związanego z wzrostami ciśnienia tętniczego krwi, np. po wysiłku.

lek. Tomasz Tykocki