Pytania neurologiczne » Choroby naczyniowe » Ogniska naczyniopochodne a demielizacyjne

Ogniska naczyniopochodne a demielizacyjne

W istocie białej obu półkul mózgu liczne ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2-zależnych i sekwencji FLAIR, najwięcej zmian w płatach czołowych i potylicznych - ogniska naczyniopochodne? demielizacyjne? Poza tym w strukturach mózgowia i móżdżku nie stwierdzam zmian. Bez cech patologicznego wzmocnienia po podaniu gadoliny. Naczynia tętnicze koła Wilisa w opcji angio MR w granicach normy

Proszę o interpretację MRI mojego 5 letniego syna. Badanie było robione pól roku temu w celu zlokalizowania naczyniaka po przebytym wylewie rok temu. Naczyniaka znaleziono w innym badaniu trzy miesiące temu i zoperowano.

Moje pytanie dotyczy zmian w istocie białej:
jak one mogły powstać ( neurochirurg sugerował zakażenie okołoporodowe- rzeczywiście przebyte)?czy należy je kontrolować powtórnym MRI? Czy maja one związek z przebytym wylewem dokomorowym i bladymi skroniowo tarczami wzrokowymi?W badaniu neurologicznym wszystko ok poza okresowym *dziwnym* chodzeniu (jakby kulenie, chodzenie z wielkim wysiłkiem z podrzucaniem ramienia).

Paweł

Taki obraz może być pozostałością po krwawieniu z naczyniaka, nie wiem jaka była jego lokalizacja; jeśli dziecka przechodziło infekcję OUN w okresie poporodowym to też może być taki obraz, nie wydaje się aby była to zmiana wymagająca leczenia.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ