Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zmiany w kręgosłupie i torbiel pajęczynówki

Zmiany w kręgosłupie i torbiel pajęczynówki

Jestem po wypadku samochodowym, wykonałam rezonans kręgosłupa i chciałabym się dowiedzieć:
- co oznaczają opisane nieprawidłowości, na ile są groźne i które najbardziej,
- jakie powinno być leczenie oraz jak długie ono może potrwać,
- jakie mogą być następstwa takich uszkodzeń,
- do jakiego lekarza powinnam się udać w pierwszej kolejności ?

1.Odcinek szyjny:
*Spłycona fizjologiczna lordoza odcinka szyjnego. Krążki międzykręgowe C2-C3, C3-C4, C4-C5 i C5-C6 mają nieznacznie uszkodzoną strukturę widoczne jest niewielkie obniżenie intensywności sygnałów w czasie T2 jako wyraz ich początkowego odwodnienia.
W niewielkim stopniu uwypuklone do kanału kręgowego k.m. C3-C4, C4-C5 i C5-C6 uciskają worek opony twardej.
Rdzeń kręgowy w odcinku szyjnym jest nieposzerzony, nieuciśnięty i bez zmian ogniskowych.
Zmian ogniskowych w kanale kręgowym nie stwierdzono.*

2. Odcinek piersiowy:
*Pogłębiona kyfoza i niewielkie esowate skrzywienie w odcinku piersiowym kręgosłupa. Dehydratacja krążków międzykręgowych na poziomie od Th3/Th4 do Th6/Th7 i Th9/Th10 ze zmniejszeniem intensywności ich sygnału. Krążki międzykręgowe piersiowe bez cech uwypuklania do kanału kręgowego. Worek oponowy w odcinku piersiowym nie jest uciśnięty. Kanał kręgowy jest szeroki. Wydłużenie przednich krawędzi trzonów kręgów Th7-Th10. Nie uwidoczniono zmian ogniskowych w odcinku piersiowym rdzenia kręgowego.

3. Odcinek lędźwiowy:
Pogłębiona lordoza w odcinku lędźwiowym kręgosłupa, ustawienie górnego odcinka kości krzyżowej jest zbliżone do poziomego. Obniżenie wysokości krążków międzykręgowych na poziomach od Th12/L1 do L3/L4. Krążki międzykręgowe lędźwiowe bez cech uwypuklania do kanału kręgowego. Worek opony twardej w odcinku lędźwiowym nie jest uciśnięty. Nie uwidoczniono zmian ogniskowych w stożku końcowym rdzenia kręgowego. W odcinku krzyżowym kanału kręgowego widoczna jest centralna torbiel pajęczynówki o wymiarach 34 x 16 x 38 mm modelująca kość krzyżową na poziomie S3-S4.*

Będę bardzo wdzięczna za wszelkie wyjaśnienia i wskazówki.

Beata

Na podstawie opisu, umiarkowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa, warto rozpocząć leczenie rehabilitacyjne (gimnastyka i basen). Obecnie leczenie zachowawcze. Torbiel pajęczynówki niestety rzadko się operuje.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ