Pytania neurologiczne » Neurologia » Zaburzenia neurologiczne po przeszczepie nerki

Zaburzenia neurologiczne po przeszczepie nerki

Dziecko po przeszczepie nerki z powolnym wzrostem mocznika. Podczas wymiany osocza krwi następowały drgawki, zwidy, lęki. Po ostatnim zabiegu wystąpiły objawy padaczkowe oraz stwierdzono obrzęk mózgu. Jakie mogą być skutki takiego stanu rzeczy? dziecko ma 5 lat (2,5 roku dializowane otrzewnowo 13 godzin dziennie) Jak rodzice mogą wspomóc dziecko (obecnie w szpitalu, prowadzona farmakologicznie, tomografia wykluczyła wylew i inne pochodne). Dziecko zmęczone, śpiące ale kontaktowe.

Adam

Objawy neurologiczne mogą występować po dializach. Często związane jest to z zaburzeniami elektrolitowymi i raptownym wahaniem ich stężeń. Chodzi tutaj o tzw. zespół niewyrównania, gdzie podczas dializy dochodzi do nadmiernego wypłukania substancji osmotycznie czynnych i w konsekwencji hipoosmolarna krew przechodzi do tkanek, w tym do mózgu. Dochodzi do obrzęku mózgu, w najgorszym wypadku krwawienia śródczaszkowego i występują objawy neurologiczne.

Najlepszym sposobem leczenia jest przeszczep nerki. W przypadku kontynuacji dializoterpii owe dolegliwości mogą się utrzymywać.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ