Narkolepsja

Narkolepsja jest zespołem chorobowym, który charakteryzuje się nadmierną sennością w ciągu dnia, katapleksją, porażeniem przysennym i innymi objawami. Na narkolepsję chorują mężczyźni i kobiety. Choroba ujawnia się już w młodym wieku (15-20 lat) lub między 35 a 45 rż.

Podczas nieustannej senności w ciągu dnia pojawiają się napady snu, szczególnie przy wykonywaniu monotonnych zajęć. Napad ten trwa około 15 min. a chory budzi się zregenerowany. Po 2-3 godzinach pojawia się kolejny napad snu.

Katapleksja to nagłe, chwilowe i obustronne zwiotczenie mięśni przy zachowanej świadomości. Najczęściej pod wpływem emocji np. strachu, śmiechu.

Porażenie przysenne jest napadem chwilowej niezdolności do poruszania mięśniami kończyn czy twarzy podczas zasypiania lub budzenia się.

Natomiast omamy hipnagogiczne i hipnopompiczne są realistycznymi doznaniami zmysłowymi (wzrokowymi, dotykowymi i słuchowymi) przed zaśnięciem (hipnagogiczne) lub po przebudzeniu (hipnopompiczne).

Rozpoznanie ustala się na podstawie powyższych objawów. Zaleca się jednak potwierdzenie diagnozy badaniami laboratoryjnymi (tzw. test wielokrotnej latencji snu). Leczenie jest objawowe i trwa całe życie. Można stosować pochodne amfetaminy, selegilinę i modafinil.

Dorota Kozera

Literatura:
1) A. Prusiński: "Neurologia praktyczna".
2) L.P. Rowland, red. wyd. pol. H. Kwieciński, A. M. Kamińska: "Neurologia Merritta".

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ