Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Przepuklina kręgowa a ból i drętwienie nogi

Przepuklina kręgowa a ból i drętwienie nogi

Stwierdzono u mnie przepuklinę kręgową, mój rezonans brzmi tak:
Osłabienie sygnału MR w T2 zl. obr z obszaru krążków międzykręgowych na poziomie L4/L5i L5/S1 z obniżeniem krążka miedzykręgowego L5/S1 - zmiany dehydratacjyjne.
Wyciągnięcia wałowate i dziobiaste krawędzi przednich trzonów lędźwiowych na poziomach L1/L2 i L4/S1 oraz krawędzi tylnych trzonów na poziomach Th11-L1 i L4/S1.
Na poziomieL4/L5 widoczna niewielka pośrodkowa wypuklina tarczy miedzy kręgowej wpuklająca się na głębokość 5mm i modelująca nieznaczne przednie powierzchnie worka oponowego bez cecha ucisku korzeni nerwowych wychodzących na tym poziomie.
Na poziomie L5/S1 widoczna pośrednia wypuklina tarczy między kręgowej wypuklająca się na głębokość ok.4,5mm w obręb światła kanału kręgowego i zachyłka bocznego prawego oraz modelująca przednia powierzchnię worka oponowego i korzenie nerwów rdzeniowych S1 po str.prawej.

Cechy stenozy kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym nie uwidoczniono. Sygnał szpiku kostnego w zakresie struktur kręgosłupa lędźwiowo-krzyżowego zachowany prawidłowo. Stożek końcowy rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych bez cech ucisku.

Nie wiem co mnie boli, czemu mam ciągle nogę zdrętwiałą a jak kichnę lub kaszlę to nie trzymam moczu. Co jest przyczyną tych objawów. Czy muszę być operowana czy są na to jakieś rehabilitacje?

marta

Wskazania do operacji to nie tylko wynik MRI ale objawy kliniczne. Ból zna tylko chory i to on decyduje o leczeniu, jeżeli jest nietrzymanie moczu (bez zaburzeń urologicznych) to jest wskazanie obiektywne do operacji. Myślę, że trzeb się skonsultować z neurochirurgiem.

lek. Tomasz Tykocki