Pytania neurologiczne » Choroby naczyniowe » Ból głowy i podwyższone ciśnienie przy zmianie naczyniopochodnej mózgowia

Ból głowy i podwyższone ciśnienie przy zmianie naczyniopochodnej mózgowia

Proszę o wyjaśnienie moich badań.

Badanie TK mózgowia - podkorowo, w prawej okolicy czołowo-ciemieniowej w warstwach górnokomorowych uwidoczniono obszar hypodensyjny (5mm), nie ulegający wzmocnieniu kontrastowemu. Zmiana ta może odpowiadać bliźnie po przebytym incydencie naczyniopochodnym.

Badanie MR mózgowia - w podkorowej istocie białej lewej okolicy czołowo-ciemieniowej w warstwach nadkomorowych widać 2 sąsiadujące ze sobą (5 i 4mm) ogniska hyperintensywne w obrazach T2, PD-zależnych i sekwencji FLAIR, które są niewidoczne w obrazach T1-zależnych, nie ulegają wzmocnieniu po dożylnym podaniu paramagnetyku. Zmiany te mają charakter niespecyficzny, zapewne naczyniopochodny.

Po tych wynikach, lekarz stwierdził, że to nic takiego i przepisał mi jakieś tabletki. Bardzo często boli mnie głowa i mam podwyższone ciśnienie. Mam obawy, że może to być tętniak albo guz, którego nie można było sprecyzować.

Jest to dziwne, że wynik TK wykazuje prawą stronę, a MR-lewą. Co mam dalej robić, do jakiego specjalisty mam się udać. Nadmieniam, że badania te wykonano po EEG głowy, gdzie wyszło Rz(+).

Danuta

Wyniki badań sugerują zmianę naczyniowopochodną. Trzeba zweryfikować stronę, być może radiolog się pomylił, trzeba porównać zdjęcia nie opisy. Trudno zaproponować bardziej dokładne badania obrazowe. Tętniak daje inne objawy, badaniem CT lub MRI rzadko się go wykrywa, a guz powinien być widoczny jeśli jest. Zatem wydaje się że należy zastosować leczenie zachowawcze, i kontrolę ciśnienia tętniczego krwi.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ