Encefalopatia mocznicowa

Encefalopatia mocznicowa jest zaburzeniem prowadzącym do upośledzenia funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego w wyniku gromadzenia aromatycznych i rozgałęzionych aminokwasów, które w warunkach prawidłowych są usuwane do układu krwionośnego, a stąd przez filtrację kłębuszkową w nerkach wydalane poza organizm wraz z moczem.

Objawy encefalopatii mocznicowej


Do objawów encefalopatii mocznicowej należą: zaburzenia koncentracji, osłabienie, męczliwość, zaburzenia świadomości, napady padaczkowe, krótkotrwałe skurcze pojedynczych mięśni np. mięśni twarzy, części kończyn górnych, (mioklonie), drżenie, wzmożone napięcie mięśni. Encefalopatia może doprowadzić także do odgięcia głowy ku tyłowi. Zaburzenia świadomości zależą od stopnia niewydolności nerek.

W diagnostyce encefalopatii mocznicowej stwierdzane są zmiany w EEG, badania obrazowe (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny) wykluczają inne przyczyny zaburzeń świadomości.

Leczenie encefalopatii mocznicowej polega na ograniczeniu białka w diecie, zmniejszenie podaży płynów, sodu, potasu oraz usunięciu neurotoksycznych związków za pomocą hemodializy.

Dorota Kozera

Literatura:
1) W. Kozubski, P.P. Liberski: "Neurologia".

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ