Pytania neurologiczne » Choroby naczyniowe » Zmiany demielinizacyjne w okolicach trójkątów komór bocznych

Zmiany demielinizacyjne w okolicach trójkątów komór bocznych

Jestem osobą, która cierpi na dyskopatie w odcinku lędźwiowym (przebyłem operację i nadal je mam), ucisk na nerwy obustronne L5, diagnoza niepełny ogon koński, ucisk na rdzeń th8-9, mam problemy z oddawaniem moczu, zdrętwienie mięśni miednicy dolnej i osłabienie nóg oprócz tego PO-HP, palę papierosy gdyż nie radzę sobie z depresją i teraz ma rezonans głowy, który stwierdza:

w obrębie substancji białej około komorowej pojedyncze ogniska o podwyższonym sygnale w sekwencjach z długim czasem TR jak w przypadku zmian demielinizacyjnych. Zmiany widoczne głównie w okolicach trójkątów komór bocznych, pojedyncze ognisko wielkości 5 mm przykomorowo po stronie prawej, kilka bardzo drobnych ognisk rozsianych w obu półkulach mózgu. Podnamiotowo zmian ognisk nie uwidoczniono. Ognisk demielinizacyjnych w typowej lokalizacji i morfologi dla SM nie uwidoczniono. Obszarów ograniczonej dyfuzji nie uwidoczniono. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego obszarów nadmiernego gromadzenia kontrastu nie uwidoczniono. W tylnej części śródmózgowia po stronie lewej w okolicy zbiornika okalającego niewielki tłuszczak, zmiana wielkości około 0,7 cm. Torbiele w dnie zatok szczękowych.

Jak sprawdzić czy są to zmiany naczyniowe, neurolog stwierdza że nie należy się tym martwić gdyż jego zdaniem te zmiany są spowodowane niedokrwieniem mózgu z powodu palenia papierosów. Proszę o ukierunkowanie, i o ogólną ocenę czy mam powód do zmartwienia.

Mirosław

Zmiany w mózgowiu (z opisu) bardziej typowe dla pochodzenia naczyniowego. Warto zastanowić się nad dyskopatią w odcinku piersiowym gdyż może dawać dolegliwości. Proponuję rozpocząć leczenie rehabilitacyjne.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ