Pytania neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Stwardnienie rozsiane a ogniska w centrum semivale

Stwardnienie rozsiane a ogniska w centrum semivale

Mam 26 lat, w 4 lata temu prawdopodobnie przeszłam zapalenie nerwu wzrokowego, rok temu objawy się powtórzyły, poszłam do okulisty z ogromnym bólem oka, okazało się, że mam zapalenie nerwu wzrokowego, drętwiał mi również palec lewej ręki. We wrześniu poszłam do szpitala z podejrzeniem stwardnienia rozsianego, pobrano mi płyn mózgowo rdzeniowy który okazał się prawidłowy, wykluczono też boreliozę, natomiast w rezonansie zaszły zmiany demielinizacyjne.

Cytuję: w istocie białej obu półkul mózgu, głównie okołokomorowo i w centrum semivale widocznych około 10 ognisk hiperintensywnych w sekwencji PD i T2 zależnej o morfologii plak demielinizacyjnych śr. do 9 mm (skany w płaszczyźnie strzałkowej). Pojedyncze ognisko śr. 4 mm widoczne jest w ciele modzelotwatym . Pozanamiotowo zmian ogniskowych o patologicznej intensywności sygnału nie stwierdza się. Szerokość układu komorowego prawidłowa. Prawidłowy obraz MR pnia mózgu. Przestrzenie podpajęczynówkowe na sklepistościach obu półkul mózgu prawidłowej szerokości.

Pół roku temu trafiłam do innego szpitala na kontrolę, po podaniu kontrastu nie było innych zmian w badaniu rezonansem, z kolei potencjały wykazały nieprawidłową morfologię zapisu dla stymulacji błyskiem. Czasami boli mnie nadal oko, lekarze nie stwierdzili diagnozy, gdyż jak to mówią nie mogą mi tego udowodnić, bo póki co nie mam świeżych zmian w mózgu.

Czy może być to stwardnienie rozsiane? Ostatnio gdy schylam głowę w dól to drętwieją mi nogi, ale nie wiem czy może być to z tym powiązane gdyż od dziecka mam krzywy kręgosłup. Jakie zaleca mi Pan jeszcze inne badania oraz czy można brać pod uwagę inna chorobę czy tylko stwardnienie rozsiane?

Justyna

Obraz kliniczny może odpowiadać SM, jednak nie jest potwierdzony w badaniach obiektywnych. Częstsza postać SM przebiega w rzutach, więc jeśli to SM to powinien wystąpić rzut. Poza tym, może to być izolowane zapalenie nerwu wzrokowego. Może trzeba wykonać badanie MRI odcinka szyjnego kręgosłupa. Można też zbadać przeciwciała przeciwko białku zasadowemu mieliny.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ