Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Przepuklina z uciskiem worka oponowego

Przepuklina z uciskiem worka oponowego

2 miesiące temu schyliłem się i niestety nie mogłem się wyprostować. Strasznie cierpiałem, po kilku dniach zaczęła mnie rwać lewa noga aż do samej stopy. Nie pomagały masaże, nastawianie, nie mogłem spać z bólu, leżeć, siedzieć. W końcu jak doczekałem się rezonansu i wyników wyszło z opisu tak:

W przestrzeni L5/S1 lewostronna przepuklina z uciskiem lewego korzenia nerwowego. W przestrzeni L4/L5 prawostronna i centralna przepuklina z uciskiem worka oponowego.

Po konsultacji z neurochirurgiem stwierdził on, że należy zrobić operację. Przepisał mi leki i zastrzyki. Po zastrzykach puściło mnie. Mogę normalnie chodzić i cokolwiek robić. Leków nie biorę. Zastrzyki mi się skończyły i teraz zaczynam odczuwać lekki ból w nodze.

Czy w takim przypadku konieczna jest operacja? Na czym ona będzie polegała? Czy jeżeli teraz lepiej się czuję to może się wstrzymać? Termin mam za miesiąc i nie wiem co robić dalej.

Jarek

Operacja polega na usunięciu części dysku, która uciska korzeń nerwowy. Operacja jest konieczna jeśli są objawy takie jak niedowład kończyn, czy zaburzenia oddawania moczu. Ból jest objawem subiektywnym i o operacji decyduje sam chory o ile spełnia kryteria kwalifikacji.

lek. Tomasz Tykocki