Pytania neurologiczne » Neurologia » Możliwy pierwotny proces demieninizacyjny

Możliwy pierwotny proces demieninizacyjny

Proszę o wyjaśnienie opisu wyniku badania diagnostycznego mojej żony. Oto on:

Tomografia rezonansu magnetycznego głowy wykonana ze wzmocnieniem kontrastowym wykazuje w istocie białej obu półkul mózgu obecność kilku ognisk o średnicy do 5mm, hiperintensywnych w obrazach T2-zależnych i FLAIR oraz izointensywnych w obrazach T1-zależnych, głównie o lokalizacji podkorowej i okołokomorowej. Żadna z tych zmian nie uległa wzmocnieniu kontrastowemu. Powyższy obraz nie jest jednoznaczny, ale nie można wykluczyć pierwotnego procesu demielinizacyjnego. Zaznaczone poszerzenie układu komorowego i wewnątrz czaszkowych przestrzenii płynowych przymózgowych.
W sitowiu obecne jest okrężne pogrubienie błony śluzowej.

W uzupełnieniu chciałbym dodać, że żona została skierowana na to badanie w wyniku codziennych bóli głowy o różnych intensywnościach trwających od ponad roku.

Daniel

Taki obraz może odpowiadać zmianom demielinizacyjnym jednak takie ogniska powinny się wzmocnić po kontraście,czego nie zaobserwowano. Ważne na jakim aparacie zostało wykonane badanie, dobrze żeby był to 1,5 Teslowy. Warto jeszcze rozważyć proces zapalny. Należy wykonać nakłucie lędźwiowe i badanie płynu mózgowo - rdzeniowego.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ