Pytania neurologiczne » Choroby otępienne, zaburzenia pamięci i koncentracji » Zaburzenia pamięci po stłuczeniu płatów czołowych

Zaburzenia pamięci po stłuczeniu płatów czołowych

Mój narzeczony ponad 2 miesiące temu miał poważny wypadek komunikacyjny w wyniku którego doznał (poza innymi bardzo licznymi obrażeniami) stłuczenia mózgu zwłaszcza płatów czołowych. Do dziś przebywa w szpitalu na rehabilitacji, miesiąc był na OIOM-ie, tydzień w śpiączce farmakologicznej, stan był bardzo ciężki. Na szczęście przeżył i jest już dużo lepiej, niestety częściowo utracił pamięć, pamięta rzeczy które były dawno natomiast zapomina co było przed chwilą, bardzo fantazjuje, zapomina gdzie jest i dlaczego.

Proszę mi powiedzieć czy będzie lepiej? Czy mu to minie? Jak ewentualnie z nim pracować, ćwiczyć pamięć by doszedł do siebie?

Magda

Płaty czołowe odpowiadają za relacje społeczne i wzorce zachowania, zatem kiedy są uszkodzone to występują zaburzenia zachowania. Należy być cierpliwym, najważniejsza jest rehabilitacja zarówno fizyczna jak i społeczna. Poprawa przychodzi po miesiącach więc trzeba czekać. Ważne aby takiego chorego otaczać ciepłą opieką i nie denerwować z powodu czasem nietypowych zachowań.

lek. Tomasz Tykocki