Stenozy kręgosłupa szyjnego

Mój wynik MR kręgosłupa szyjnego:
Zaznaczona spondyloza kręgosłupa szyjnego w odcinku C3-C6 z brzeżnymi wyroślami kostnymi wysterczającymi z krawędzi trzonów kręgowych, także dokanałowo i dootworowo.
Degeneracje krążków międzykręgowych C3/C4, C4/C5 i C5/C6 z okrężnymi uwypukleniami z współistnieniem ekscentrycznych skierowanych zarówno w stronę otworów międzykręgowych jak i dokanałowo- protruzji tych krążków powodujących boczne jak i centralne wtórne stenozy kanału kręgowego, zmniejszając wymiary strzałkowe kanału kręgowego do około 11-12 mm(norma 14 mm).
Wykazane wyrośla kostne i protruzje krążków międzykręgowych mogą uciskać struktury nerwowe kanału kręgowego, nie powodują mielopatii.
Rozp. Wtórne stenozy kanału kręgowego na poziomach C3/C4, C4/C5, C5/C6.

Przez cały czas drętwieją i *mrowieją* mi ręce, boli kark i między łopatkami. Rehabilitacja szpitalna daje efekty na krótko. Dodam, że sześc lat temu miałam operację na kręgosłup lędźwiowy( centralna i lewostronna przepuklina ok. 1,2 cm na poziomie L4/L5 oraz odbarczenie korzeni na poziomie L5/S1). W tej chwili na TK wyszło, że mam nawracającą przepuklinę operowanego odcinka o charakterze zwapnienia (dokanałowo).

Przez cały czas boli kręgosłup zarówno szyjny, jak i lędźwiowy z promieniowaniem do lewej nogi. Co mam robić?

Wandeczka

Leczenie choroby zwyrodnieniowej kręgosłupa może być leczona zachowawczo (rehabilitacja plus leki) albo operacyjnie. Na podstawie opisu zalecałbym rehabilitację (gimnastyka i basen) i o sześciu miesiącach ćwiczeń w razie braku poprawy kontrolne badanie MRI.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ