Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Silny ból w odcinku lędźwiowym oraz ból i drętwienie prawej nogi po operacji usunięcia przepukliny

Silny ból w odcinku lędźwiowym oraz ból i drętwienie prawej nogi po operacji usunięcia przepukliny

Jestem 2,5 roku po operacji usunięcia przepukliny na poziomie L4/L5. Od 4 miesięcy odczuwam silny ból w odcinku lędźwiowym oraz ból i drętwienie prawej nogi (silniejszy ból jest w nodze). Obecnie czekam na wizytę i prawdopodobnie czeka mnie kolejna operacja. Proszę o przełożenie na bardziej zrozumiały język wyniku MR, czy operacja jest jedynym rozwiązaniem?

Wynik: Badanie wykazuje zmiany pooperacyjne na poziomie L4/L5 po str. prawej, z odkształecniem ściany worka oponowego w pobliżu ubytku kostnego blaszki łuku. Ogniskowe uwypuklenie tylno-bocznego brzegu krążka międzykręgowego L4/L5 po str. prawej, z płaskim uciskiem ściany worka oponowego; otoczone wąskim rąbkiem tkanki ulegającej wzmocnieniu kontrastowemu, co moze odpowiadać przepuklinie z odczynem ziarninowym w otoczeniu. Istotne odwodnienie krążka L4/L5. Torbiele okołokorzeniowe na poziomie S2 śr. do 12,5 mm. Stożek rdzeniowy jednorodny.

Izabela

W opisie zmiany pooperacyjne, prawdopodobnie jest blizna, która uciska korzeń i może dawać dolegliwości. Najlepiej udać się do chirurga, który operował i on powinien zadecydować.

lek. Tomasz Tykocki