Pytania neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Rezonans magnetyczny przy zastawce Pudenza komorowo-przedsionkowej

Rezonans magnetyczny przy zastawce Pudenza komorowo-przedsionkowej

Od urodzenia choruje na wodogłowie, mam zastawkę Pudenza komorowo-przedsionkową. W miesiącu wrześniu byłem u Neurochiruga to już kolejny specjalista który już mi nie może pomóc.

Moje pytanie jest takie dlaczego lekarz stwierdził u mnie wodogłowie nieaktywne skoro zobaczył nieaktualne zdjęcie TK głowy było to zdjęcia z 2007 roku?

Gdy byłem w Klinice Neurochirurgii ponieważ tam dostałem skierowanie na operacje usunięcia zastawki i drenażu to neurochirurg z kliniki powiedział że to zdjęcie mam nieaktualne i bym musiał mieć nowe zrobione żeby zobaczyć co jest ze zastawka a to zdjęcie TK jest nieaktualne to mi powiedział. Aktualnie jest pod kontrolą Poradni Neurochirugii przy Klinice i marcu będę miał wykonaną tomografię komputerową głowy ale nie wiem po co skoro pierwszy neurochirurg stwierdził że mam nieaktywne wodogłowie. Dodam że mam bardzo mocne bóle głowy mam bardzo napięty dren od zastawki i pojawiły się poważne problemy z koncentracją bardzo bym prosił o pomoc co to się dzieje ze mną dlaczego mam takie objawy czy są to objawy aktywnego wodogłowia.

Czy z Zastawką Pudenza Komorowo-Przedsionkową mogę mieć wykonany Rezonans Magnetyczny czy też nie?
Jak długo jest ważne takie zdjęcie TK głowy bo żaden lekarz mi nic nie mówi ile jest ważne takie zdjęcie?
Jakie badania bym musiał mieć wykonane?

Sebastian

Nie ma czegoś takiego jak ważność zdjęcia, TK wykonuje się adekwatnie do objawów, zatem teraz trzeba wykonać dodatkowe zdjęcie. Jeśli ma Pan objawy to prawdopodobnie może narastać wodogłowie. Teraz zwykle można robić badanie z MRI z zastawką, ale lepiej aby dopytała Pan w miejscu gdzie zakładano zastawkę, gdyż nie wiadomo jak to dokładanie rodzaj. Jeśli jest to zastawka programowalna można zmienić parametry.

lek. Tomasz Tykocki