Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Duża, pośrodkowo-prawoboczna krążka międzykręgowego

Duża, pośrodkowo-prawoboczna krążka międzykręgowego

Proszę o interpretacje wyniku MR kręgosłupa lędźwiowego.
Opis:

Na poziomie L5/S1 widoczna jest duża, pośrodkowo-prawoboczna przepuklina(ekstruzja) krążka międzykręgowego uciskająca znacznie worek oponowy, prawy korzeń nerwowy i zwężająca otwór m/k po stronie prawej. Wpukla się ona do światła kanału kręgowego na głębokość ok. 1 cm.

Krążek międzykręgowy L5/S1 wykazuje obniżenie wysokości i sygnału w obrazachT2-zależnych odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja).

Na poziomie L4/L5 uwidacznia sie niewielka, pośrodkowo-dwuboczna wypuklina krązka m/k, która uciska nieco worek oponowy oraz śladowo zwęża otwory m/k.

Na poziomie L1/L2 widoczna jest niewielka, pośrodkowa wypuklina krążka m/k uciskająca nieznacznie worek oponowy.

Na powierzchniach nośnych trzonow kręgów lędzwiowych stwierdza się obecność guzków Schmoria. Największy guzek widoczny jest na górnej powierzchni trzonu L4.

W trzonie kręguL5 uwidacznia się ognisko o średnicy 1cm hiperintensywne w obrazach T1 i T2-zależnych, mogące odpowiadać naczyniakowi.

Izabela

Na podstawie opisu widać nasilone zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa lędźwiowego oraz wielopoziomowa dyskopatia. Z poziomów L4-L5 i L5-S1 mogą być silne dole. bólowe wynikające z ucisku korzenia. Trzeba rozpocząć jak najszybciej rehabilitację, jeśli któraś z kończyn dolnych jest słabsza to jest to wskazanie do leczenia operacyjnego.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ