Pytania neurologiczne » Neurologia » Utrata wagi, ból nóg i utrata mięśni w nogach a stwardnienie boczne zanikowe

Utrata wagi, ból nóg i utrata mięśni w nogach a stwardnienie boczne zanikowe

Kilka lat temu nie stwierdzono wn. w mięśniach grupy tylnej uda prawego i lewego w spoczynku cisza elektryczna PJR7-9 zapis wysiłkowy złożony. Przewodnictwo w nerwach obwodowych kończyn dolnych w granicach normy fizjologicznej. Średnia latencji fali z n.n.strzałkowych i piszczelowych w granicach normy. Wykonano badanie MRI odcinka L-s. Wynik:

Stożek rdzeniowy w normie. Natomiast w badaniu przewodnictwa dominuje uszkodzenie asymetryczne nerwów o charakterze neuropatii aksonalnej, głownie ruchowej w obu nerwach pośrodkowych, z cechami demielizacji na poz. ksobnym i nieznaczne w częściach dystalnych w n. strzałkowym prawym. Nerw piszczelowy pr. obecny odruch aksonalny. Przewodnictwo korzeniowe oraz czuciowe prawidłowe. Całość może sugerować pierwotne uszkodzenie na poz.komórki ruchowej rdzenia.

Obecnie schudłem w 2 miesiące 8 kg. Bolą mnie nogi i utraciłem mięśnie w nogach. Czy to może być SLA?

Andrzej

Taki obraz może nasuwać podejrzenie SLA, ale nie daje podstaw do rozpoznania. Jednak ważne jest cała gama objawów typowych dla SLA. Pytanie czy nie jest to neuropatia obwodowa o nieznanej przyczynie wymagająca dalszej diagnostyki.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ