Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Uszkodzenie błędnika lub choroba Maniera

Uszkodzenie błędnika lub choroba Maniera

W lutym zaczęły się silne zawroty głowy, zostałam skierowana na badanie błędnika. Po badaniu okazało się, że jest to prawdopodobnie uszkodzenie błędnika ze znakiem zapytania lub choroba Maniera z kilkoma znakami zapytania. Skierowano mnie na MR głowy i kręgosłupa szyjnego, które wykonałam w Warszawie prywatnie. Wyniki MR głowy nie spostrzega się zmian ogniskowych w obrębie struktur mózgowia, układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony, poszerzona przestrzeń nad robakiem i półkulami móżdżku, nerwy słuchowe bez zmian ogniskowych. MR szyi: zniesiona fizjologiczna lordoza z tendencją do tworzenia kifozy w odcinku szyjnym, wypuklina centralnoprawoboczna na poziomie C4/5 C5/6 z uciskiem worka opony twardej, cechy dehydratacji krążków w całym odcinku szyjnym, zniesiona rezerwa przestrzenna na poziomie C4/5, bez zmian ogniskowych.

Jestem drugi dzień na zwolnieniu, źle się czuję skacze mi ciśnienie, do neurologa mogę pójść dopiero w lipcu. Lekarz pierwszego kontaktu przepisał mi leki na poprawę krążenia.

Ewa

W opisie badania MRI widoczna dyskopatia szyjna, czasami taka zmiana może dawać bóle głowy, ale zawroty są mniej typowe. Warto jeszcze obejrzeć zdjęcia pod kątem zespołu Arnolada Chiari. Jednak jak sama Pani napisała ktoś podejrzewa zaburzenia błędnika i może to jest prawidłowe rozpoznanie.

lek. Tomasz Tykocki