Torbiel koloidowa komory mózgu

W 2000 roku wykryto u mnie torbiel koloidową 3 komory mózgu, średnicy 11 mm, po półtora roku wynik był taki sam, usłyszałam więc, że nie mam się czym martwić, ponieważ z torbielami raczej nic się nie dzieje. Jednak w 2008 roku (po ok. 7 latach przerwy) zostałam skierowana na kontrolne badanie MR głowy, niestety okazało się, że średnica torbieli zwiększyła się dwukrotnie i dopiero wtedy usłyszałam, że grozi mi wodogłowie. Od tego czasu kontrolne badania nie wykazują wzrostu torbieli, oprócz silnych bólów głowy, nie mam żadnych innych dolegliwości, czasami tylko strasznie boli mnie tył głowy i szyja, bolą mnie również wtedy plecy, wodogłowia nie mam.

W jakim przypadku operuje się tego typu guzy, ponieważ od jednych słyszę, że dopiero wodogłowie, lub inne problemy neurologiczne, inni radzą, że lepiej zapobiegać (wodogłowiu ) niż leczyć, nie wiem więc jak to naprawdę wygląda, co wpływa na wzrost guza (czy może jeszcze urosnąć?) i czy rzeczywiście jest lepiej zaczekać, czy bezpieczniej zapobiegać, tj. operować?

Ania

Bezwzględne wskazanie do operacji to wodogłowie i objawy neurologiczne. Sam obraz MRI nie jest wskazaniem do operacji. Warto jeszcze wykonać badania hormonalne jak bHCG aby zobaczyć czy nie jest to inny guz niż tylko torbiel. Oczywiście guz może wzrastać, a wodogłowie wystąpić, zawsze lepiej operować gdy nie ma jeszcze objawów , z drugiej strony operacja to ryzyko, dlatego decyzje powinien podjąć pacjent po rozmowie z chorym. Jeśli już to lepiej operować metodą endoskopową.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ