Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy

Przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy

Jestem 32 letnią kobietą i wraz z moim partnerem myślimy o założeniu rodziny. Nie jesteśmy jednak pewni czy zmiany, o których mówi wynik badania będą miały znaczny wpływ na przebieg ciąży i poród:

Badanie MR lędźwiowego odcinka kręgosłupa wykonane w sekwencjach SE, FR FSE, w obrazach T1, T2 zależnych, w przekrojach strzałkowych i poprzecznych.
W badaniu MR lędźwiowego odcinka kręgosłupa na poziomie L5-S1 widoczna pośrodkowa lekko zbaczająca w lewo przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca worek oponowy oraz lewy korzeń S1. Przepuklina ta podwięzadłowo dyskretnie przemieszczona ku górze ponad tylnodolną krawędź trzonu L5.
Krążek międzykręgowy na tym poziomie o zwyrodnieniowo obniżonym sygnale w obrazach T2 zależnych. Poza tym kręgi lędźwiowe wykazują jedynie zaznaczone zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w stawach międzykręgowych na poziomie L4-L5 i L5-S1.
Poza tym innych zmian nie wykazano. W zakresie stożka rdzenia zmian ogniskowych nie uwidoczniono.

Anita

Takie zmiany w kręgosłupie nie stanowią zagrożenia dla ciąży, jednak mogą powodować dolegliwości bólowe. Zatem można zastanowić się nad rehabilitacją.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ