Pytania neurologiczne » Nowotwory układu nerwowego » Nieoperacyjnym guz okolicy potylicznej i rogu potylicznego komory bocznej mózgu

Nieoperacyjnym guz okolicy potylicznej i rogu potylicznego komory bocznej mózgu

15-letni syn z nieoperacyjnym guzem lewej okolicy potylicznej i rogu potylicznego lewej komory bocznej mózgu. W pół roku temu pobrano biopsję i wykonano odbarczenie głowy (do dziś niedowład prawostronny i afazja) z badania histopatologicznego nie udało się postawić rozpoznania,obraz kliniczny sugeruje złośliwą postać glejaka. Syn przeszedł 4 cykle silnej chemioterapii. W ostatnim RM sprzed 3 miesięcy progresja (guz ma 6-7cm), cechy obrzęku mózgu z efektem masy. 2 miesiące temu przeszedł radioterapie paliatywną (10 frakcji) i na tym koniec leczenia.

Obecnie w domu przyjmuje leki. W razie pogorszenia lub bólów mamy zgłosić się do hospicjum. Czy można jeszcze coś zrobić?

Wioletta

Na tym etapie leczenia możliwości są niewielkie. Jednak glejaka obecnie operuje się aby uzyskać jak największy zakres resekcji, oczywiście zależy od lokalizacji. Dalej leczenie polega na radio i chemioterapii. Czasami operuje się odrost guza.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ