Pytania neurologiczne » Neurologia » Negatywne skutki tomografii komputerowej głowy

Negatywne skutki tomografii komputerowej głowy

Moja 13-letnia ma powiększona źrenicę oka. Okulista stwierdził,ze wszystko z okulistycznego punktu widzenia jest w porządku i wypisał skierowanie do neurologa. Neurolog po wstępnym badaniu neurologicznym stwierdził,ze raczej nie ma uszkodzenia mózgu, badaniem krwi wykluczył tarczycę, powiedział, ze wg niego jest to migrena oczna(ponieważ córka czasem cierpi na dotkliwe bóle głowy), ale na wszelki wypadek wypisał skierowanie na tomografię komputerową głowy.

Poczytałam o negatywnych skutkach takiej tomografii, m.in.,że zwiększa ryzyko zachorowania na raka,a córka jest już obciążona takim ryzykiem, gdyż maja mama zmarła na raka piersi a teść na raka płuc. Lekarz powiedział ,ze rak płuc ma podłoże nikotynowe, a rak sutka - hormonalne, i on nie widzi ryzyka. Na moje pytanie, czy nie ma bezpieczniejszej metody badania mózgu,odparł,że nie. Po czym w internecie znalazłam informację,ze rezonans magnetyczny jest bezpieczny.

Proszę o opinię w tej sprawie, ponieważ mam bardzo mieszane uczucia (dodam,ze córka jest alergikiem, zatem ma osłabiony układ immunologiczny. Istotną informacją może być również fakt, że moja mama cierpiała na stwardnienie rozsiane.

Ewa

Jednorazowe wykonanie badania CT nie stanowi zagrożenia, problem może wystąpić gdy wykona się kilka badań w krótkim odstępie czasu. MRI jest bardziej dokładne ale i droższe. Zwykle zaczyna się diagnostykę od CT.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ