Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Leczenie zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa

Leczenie zmian zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa

Odebrałam właśnie wynik RM odcinka szyjnego. Oto opis:

Lordoza szyjna zniesiona.Krążki międzykręgowe C3-C4,C4-C5 i C5-C6 są miernie obniżone i wykazują cechy dehydratacji wyrażone obniżeniem sygnału w sekw FSE T2. Na poziomie C3-C4 przepuklina podwięzadłowa centralnodwuboczna ograniczająca przednią rezerwę płynową rdzenia oraz redukująca miernie oba zachyłki boczne,w większym stopniu zredukowany zachyłek lewy. Na poziomie C4-C5 przepuklina podwięzadłowa centralnodwuboczna ograniczająca przednią rezerwę płynową rdzenia oraz redukująca oba zachyłki boczne,w większym stopniu zredukowany zachyłek lewy. Na poziomie C5-C6 przepuklina powięzadłowa centralnodwuboczna ograniczająca przednią rezerwę płynową rdzenia oraz redukująca oba zachyłki boczne. Na poziomie C6-C7 mała przepuklina centralna. Rdzeń szyjny nie wykazuje zmian ogniskowych.

Czy jest to wynik kwalifikujący do zabiegu operacyjnego? W chwili obecnej przechodzę kolejną rehabilitację. Muszę dodać,że dolegliwości bólowe, z którymi walczę od dwóch lat nasiliły się. Oprócz zmian w odcinku szyjnym, mam również zmiany w odcinku lędźwiowym. Wczoraj otrzymałam skierowanie na konsultację neurochirurgiczną.

Katarzyna

Opis świadczy o wielopoziomowych zamianach zwyrodnieniowych w odcinku szyjnym kręgosłupa. Od poziomu C3-C4 zmiany są bardzo nasilone. Wskazana jest konsultacja neurochirurgiczna pod kątem operacji. Może się okazać, że leczenie zachowawcze nie przyniesie poprawy.

lek. Tomasz Tykocki