Diagnostyka choroby Alzheimera

Moja teściowa leczy się między innymi psychiatrycznie, przede wszystkim na jak to mówi *nerwy*. Zawsze była osobą spokojną nawet spolegliwą teraz też jest spokojna wobec innych ale sama zamartwia się za cały świat. Mieszka sama, jest całkowicie samodzielna. Przedwczoraj wyszła z domu bez płaszcza i zasłabła na drugim końcu miasta. Nie pamięta nawet momentu wychodzenia z domu. Zasłabła i karetka przywiozła ją do szpitala. Miała zrobioną tomografię komputerową głowy. Obecnie jest z nami. Dzisiaj nie pamięta, że była w szpitalu choć jak ją odbieraliśmy normalnie nas poznawała. Lekarz w szpitalu twierdzi, że to początki alzheimera.

Czy na podstawie tomografii komputerowej można stwierdzić tę chorobę? Na wypisie jest zalecenie konsultacji psychiatrycznej ale czy nie należy udać się raczej do neurologa?

Teresa

Chorobę Alzheimera można dopiero stwierdzić po śmierci w badaniu patomofrologicznym. Na podstawie badania tomografii można jedynie wykluczyć inne przyczyny zaburzeń świadomości i otępiennych. Zaburzenia otępienne, w tym podejrzenie choroby Alzheimera wysuwa się na podstawie objawów klinicznych. Zatem zalecałbym konsultację u neurologa, choć psychiatrzy też zajmują się zaburzeniami otępiennymi.

lek. Tomasz Tykocki