Pytania neurologiczne » Nerwobóle » Bolesność węzłów chłonnych jako efekt uboczny leku z karbamazepiną na nerw trójdzielny

Bolesność węzłów chłonnych jako efekt uboczny leku z karbamazepiną na nerw trójdzielny

Biorę od około 3 tygodni lek, którego głównym składnikiem jest karbamazepina (leczenie pod kątem nerwu trójdzielnego).

Czy ten lek może powodować powiększenie i bolesność węzłów chłonnych szyi?

Mój neurolog mówi że nie ma takich efektów ubocznych (być może się z nimi nie spotkał). Jednak w ulotce wyczytałam później, że rzadko może wystąpić powiększenie węzłów chłonnych oraz że w przypadku bolesności szyi (nie wiem na jakim tle) należy natychmiast zasięgnąć porady lekarza.

Monika

Karbamazepina może powodować zburzenia morfologiczne krwi, np. leukopenię. Powiększenie węzłów chłonnych nie jest częstym objawem niepożądanym, jednak może wystąpić. Zalecam wykonanie morfologii krwi z rozmazem, poziomu enzymów wątrobowych, poziomu leku we krwi. Potem należy rozważyć decyzję o odstawieniu leku.

lek. Tomasz Tykocki