Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Blizna w tylnej części kanału kręgowego

Blizna w tylnej części kanału kręgowego

Po przebytej operacji krążków mk L3-L4,L4-L5 i L5-S1 wykonano rezonans, jego wynik: sygnał w obrębie krążków mkk na tych poziomach obniżony w sekwencjach T2 zależnych jak w przypadku zmian zwyrodnieniowych - dehydratacja. Niewielkie wypukliny krążków mk widoczne na tych poziomach. Laminektomia L4 i L5, blizna w tylnej części kanału kręgowego. Blizna widoczna jest również na poziomie L4-L5 po stronie lewej, w tej okolicy blizna obejmuje korzeń rdzeniowy (wzmocnienie po podaniu środka kontrastowego w obrębie blizny). Na poziomie L5-S1 blizna jedynie w tylnej części kanału kręgowego, korzenie rdzeniowe wolne. Podobnie obraz MRI na poziomie L3-L4 bez zmian bliznowatych obejmujących korzenie nerwowe. Wyostrzenia krawędzi kręgów lędźwiowych na poziomach L3-L4, L4-L5, L5-S1. Sygnał płynu w stawach mk na poziomie L3-L4, L4-L5, zmiany po stronie lewej - wysięk, Innych zmian nie uwidoczniono.

Ciepie na ogromne dolegliwości bólowe, którymi jednak nie chcę zniekształcać obrazu rezonansu. Moje pytanie czy powinien poddać się kolejnej operacji?

Mirosław

Widoczna jest blizna po operacji na podstawie opisu. Kwalifikacja do reoperacji zależy do stanu klinicznego oraz badań radiologicznych. Na podstawie badania MRI są wskazania do usunięcia blizny ale o tym powinien decydować chirurg, który operował.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ