Pytania neurologiczne » Nerwobóle » Zapalenie nerwu trójdzielnego

Zapalenie nerwu trójdzielnego

U mamy (80 lat) silny ból lewej części twarzy połączony z jej drętwieniem zdiagnozowano jako zapalenie nerwu trójdzielnego (dolna i środkowa gałąź). Mama bierze jakiś lek, który bardzo mocno spowalnia jej reakcje i czyni ją otępiałą. Czy nie ma innych alternatywnych metod leczenia typu naświetlania jakimiś lampami czy też oddziaływanie jakimś polem elektromagnetycznym?

Elwira

W przypadku dolegliwości ze strony nerwu trójdzielnego, ważne jest aby prawidłowo postawić rozpoznanie. Czy mamy do czynienia z neuralgią trójdzielną, bólem neuropatycznym czy jeszcze innym bólem twarzowym. Bardzo prawdopodobne, że tutaj występuje neuralgia trójdzielna.

Jedną z metod leczenia jest terapia lekami z grupy przeciwpadaczkowych, czasami w połączeniu z przeciwdepresyjnymi, jednakże mają one szereg działań niepożądanych, które z czasem (miesiące) ustępują. Tego typu leczenie u sporej grupy chorych odnosi skutek.

Innymi sposobami leczenia jest (mówimy o neuralgii trójdzielnej) dekompresja naczyniowo - nerwowa, czy przezskórna rhizotomia trójdzielna, które są metodami operacyjnymi. Jednakże warto na początku upewnić się ,że rozpoznanie zostało dobrze postawione.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ