Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Wielopoziomowa dyskopatia szyjna

Wielopoziomowa dyskopatia szyjna

Trzy miesiące temu uległam urazowi: upadłam uraz prawego barku. Miesiąc temu zostało wykonane badanie MR kręgosłupa na poziomie od C1 do Th 4.

Badanie MR wykazało na poziomie C5/C6 i C6/C7 przepukliny krążków międzykręgowych z towarzyszącą im brzeżną osteofitozą. Zmiany te uciskają na worek oponowy. Rdzeń kręgowy modelowany jest po str. prawej na poziomie C5/C6. Wym. strzałkowy kanału na poziomie C5/C6 zwężony jest do 10,4 mm, a na poziomie C6/C7 do 11,5 mm. Ponadto na poziomie C5/C6 uciśnięty jest prawy nerw rdzeniowy a na niższym poziomie lewy. Na tych poziomach widoczna jest również spondyloartroza w stawach międzykręgowych. Zniesienie lordozy szyjnej. Rdzeń szyjny o prawidłowym sygnale.

Do dnia wypadku byłam bardzo sprawną, 51 letnią osobą, nie miałam żadnych kłopotów ze zdrowiem. Co oznacza to badanie czy czeka mnie operacja czy jest szansa że będę sprawną osóbka jak przed wypadkiem?

zofia

Ma Pani wielopoziomową dyskopatię szyjną, raczej mało prawdopodobne, że zmiany powstały po wypadku. Zatem można zacząć rehabilitację, jeśli nie pomoże to potrzebna będzie operacja, gdyż w opisie jest ucisk rdzenia kręgowego.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ