Pytania neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Porażenie lewej strony ciała, obrzęk mózgu z krwiakami po wypadku

Porażenie lewej strony ciała, obrzęk mózgu z krwiakami po wypadku

Tydzień temu tato uległ wypadkowi i po badaniu TK wyszło, że jest obrzęk mózgu z krwiakami. Na razie obrzęk nie ustaje. Doszło do porażenia lewej strony ciała. Tato cały czas śpi, nie przyjmuje prawie pokarmów. Kontakt jest znikomy, jedynie proste odpowiedzi i na dodatek mało zrozumiale.

Czy w teorii istnieje jakiś określony czas ustępowania obrzęku? czy ten niedowład może być odwracalny?
Jestem studentką fizjoterapii, co mogłabym na tym etapie robić w zakresie rehabilitacji?

agata

Jeśli chodzi o ewolucję krwiaka to ok. 3 tygodni trwa jego ewolucja. Najważniejsze jest jednak to co się zrobi na samym początku od urazu, czy leczy się operacyjnie czy nie i jaka jest koncepcja. W leczeniu zachowawczym to głównie unikanie powikłań kardiologicznych oraz płucnych oraz odpowiednie leczenie przeciwobrzękowe mózgu. Obrzęk może się utrzymywać tygodniami, ale nawet sprzyjający obraz radiologiczny nie musi oznaczać poprawy klinicznej, gdyż mózg może być przewlekle uszkodzony. Rehabilitację powinno się rozpocząć jak najszybciej o ile nie ma przeciwwskazań internistycznych.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ