Pytania neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Podejrzenie o SM po badaniu MR

Podejrzenie o SM po badaniu MR

W badaniu MR głowy i kręgosłupa szyjnego wykryto:

W korze płata czołowego i ciemieniowego po stronie lewej widoczne są hiperintensywne ogniska o wielkości 8mm i 5mm w obrazach T1 zależnych nie ulegające wzmocnieniu kontrastowemu. Podobne ognisko w rogu tylnym komory bocznej lewej oraz w pniu ciała modzelowatego wielkości 2,5mm. Poza tym mózgowie bez zmian ogniskowych. Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony, nieprzemieszczony. Struktury tylnego dołu czaszki w MR bez zmian. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego bez patologicznego wzmocnienia. W kręgosłupie szyjnym: na poziomie od C4 do C5/C6 widoczne są w obrębie rdzenia kręgowego pasmowate strefy o podwyższonym sygnale w sekwencjach T2zależnych i w sekwencji z supresją tkanki tłuszczowej na odcinku dł. ok. 26mm najprawdopodobniej o charakterze zmian demielenizacyjnych. Krążki międzykręgowe, trzony kręgowe na wszystkich badanych poziomach o prawidłowej wysokości i sygnale MR. Przepukliny, stenozy kanału kręgowego nie stwierdza się.

Objawy: drętwienie, mrowienie i tzw. *prądy* w ciele przede wszystkim ręce, mniejsza ciepłota ciała lewej ręki, łzawienie lewego oka i lekkie pogorszenie wzroku ale nie pola widzenia, niedowład lewej strony ciała (przede wszystkim lewa noga) z zachowaną siłą w lewej ręce, ogólne zmęczenie i bóle głowy w okolicy czoła po stronie lewej. Ciśnienie ok. 130/90mmHg oraz wysoki cholesterol ok. 240 (ostatnio spadł do 200). Wszystkie objawy pojawiły się ok. 1,5 roku temu i nie były wcześniej diagnozowane i leczone, nie przemijają , cały czas się utrzymują.

Pacjent: kobieta , 53lata, miała 2 epizody najprawdopodobniej niedokrwienia mózgu (utrata świadomości, słabe samopoczucie, prawie omdlenie), choruje na kamicę nerkową.

Czy wynik ten może dowodzić SM u tej osoby? Jakie badania można jeszcze wykonać aby to potwierdzić lub wykluczyć?

Marta

Ten wynik może sugerować SM, jednak zmiany powinny się wzmacniać po kontraście a tak nie jest. Trzeba wykonać badanie płynu mózgowo-rdzeniowego celem oznaczenia prążków oligoklonalnych, które mogą dać ostateczną odpowiedź.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ