Pytania neurologiczne » Neurologia » Ektopia wydłużonych migdałków móżdżku do światła otworu wielkiego o cechach z Chiari

Ektopia wydłużonych migdałków móżdżku do światła otworu wielkiego o cechach z Chiari

Przestrzeżenie podpajęczynówkowe na sklepistości mózgowia w normie. Układ komorowy położony pośrodkowo, poszerzony o cechach umiarkowanego wodogłowia wewnętrznego (wsk Ewansa ok.0.38), bez znamiennych cech przenikania płynu m-r. W okołokomorowej lokalizacji istoty białej przy rogu przednim komory bocznej lewej uwidoczniły się trzy drobne punktowe ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2-zależnych i sekwencji FLAIR wielkości do ok.3-4mm, budzące podejrzenie drobnych zmian naczyniopochodnych. Poza tym intensywność sygnału z istoty szarej i białej mózgowia jest prawidłowa. Uwagę zwraca jeszcze ektopia wydłużonych migdałków móżdżku do światła otworu wielkiego o cechach z Chiari t.I/wada rozwojowa.

Co mogą oznaczać takie wyniki MR głowy?

Kaśka

Opis powinno się odnosić do stanu klinicznego. Opisany jest zez. Arnodl-Chiari - czy wada rozwojowa która jeśli jest objawowa jest wskazaniem do leczenia operacyjnego (drętwienia kończyn bóle głowy, zburzenia czucia kończyn górnych). Opisywane jest również poszerzenie układu komorowego, jednak może to być indywidualna norma.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ