Pytania neurologiczne » Padaczka (epilepsja) » Czy to padaczka? czy zaburzenia nerwicowe?

Czy to padaczka? czy zaburzenia nerwicowe?

Wynik badania EEG:

Zapis spoczynkowy składa się z niskonapięciowej czynności szybkiej w odprowadzeniah przednich mózgu oraz dominujacej w odprowadzeniach tylnomózgowych czynności alfa o częstotliwości 8-10/sek. i amplitudzie do 70 uV. Rz obecna. Na tym tle występują uogólnione wyładowania napadowe fal ostrych i towarzyszących im fal wolnych o amplitudzie do 170 uV z maksimum w okolicy centralno-czołowej. HV nasila ich występowanie. FS nie zmienia zapisu.

Jeżeli chodzi o objawy, które mi dokuczają to mogę wymienić: zawroty głowy, uczucie drętwienia, mrowienia, napięcia, przebiegania prądu w różnych częściach ciała niekiedy połączone z lekkim osłabieniem czucia, zaburzenia widzenia pod postacią błysków świetlnych i zawirowań powietrza, lekkie drżenie rąk, uczucie roztrzęsienia układu nerwowego, szybkie kurcze,szarpnięcia mięśni, lekkie mimowolne ruchy głową ręką itp.(niezbyt widoczne), problemy z koncentracją, zmiana rytmu snu i czuwania, uporczywe zmiany nastroju, upośledzenie zdolności uczenia się i inne zaburzenia psychiczne.

Czy tego typu objawy mogą być wywołane padaczką czy też w grę mogą wchodzić zaburzenia nerwicowe? Czy padaczka i nerwica wzajemnie się wykluczają? Mam 23 lata.

Marek

Zapis sugeruje ognisko padaczkowe. Proponuję wykonanie badania obrazowego CT lub lub MRI, aby wykluczyć zmiany organiczne mózgowia. Zaburzenia nerwicowe i niektóre napady padaczkowe mogą przebiegać podobnie, jednak badanie EEG przemawia za padaczką.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ