Wirusowe zapalenie opon mózgowo - rdzeniowych

Wirusowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych jest skutkiem bezpośredniego przedostania się wirusów do ośrodkowego układu nerwowego bądź ich przenikania do płynu mózgowo-rdzeniowego z krwi w rezultacie uogólnionego zakażenia wirusowego.

Do najczęstszych wirusów należą: enterowirusy, adenowirusy, wirus opryszczki (HSV), cytomegalowirus (CMV), wirus Ebstein-Barr (EBV), wirus ospy wietrznej i półpaśca (VZV), wirus nagminnego zapalenia ślinianek (świnki), HIV. Procesem zapalnym zostają objęte opony mózgowo-rdzeniowe, przestrzeń podpajęczynówkowa, a w konsekwencji również sam mózg.

Objawy kliniczne mają przeważnie charakter łagodny i zależą od rodzaju wirusa. Mogą rozwinąć się w ciągu kilku dni. Zwykle występują w postaci bólu głowy, nudności i wymiotów, objawów oponowych oraz gorączki lub stanu podgorączkowego. W większości przypadków jednak zakażenie wirusowe prowadzi również do zapalenia mózgu o gorszym rokowaniu, a do nasilenia objawów dochodzi po około 1-2 tygodniach. Objawy, które mogą wówczas wystąpić to: zaburzenia świadomości, pamięci, drgawki, niemożność wykonania ruchu, oczopląs, zaburzenia mowy, chód na szerokiej postawie, nadmierna potliwość, zaburzenia rytmu serca, zaburzenia oddychania.

Dorota Kozera

Literatura:
1) A. Szczeklik: "Choroby wewnętrzne", Tom II.

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ