Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bóle i drętwienie nóg przy kifozie odcinka szyjnego

Bóle i drętwienie nóg przy kifozie odcinka szyjnego

Od około 2 lat bolą mnie całe nogi, ból był do tego stopnia nieznośny ze krótki spacer był dla mnie problemem. Bolały mnie nawet stopy od strony podeszwy. Do tego od kilku lat drży mi lewa ręka, lekarze nie umieją mi odpowiedzieć, co jest tego przyczyną. Byłam u kilku neurologów i nic nie znaleźli.

Ostatnio, najczęściej w nocy, drętwieją mi palce prawej ręki i czucie jest w nich zaburzone. Jak poruszam dłonią, drętwienie ustępuje. Mam stwierdzoną kyfozę odcinka szyjnego. Na moje bóle pomocny okazał się lek o działaniu antydepresyjnym. Po roku leczenia tym preparatem odstawiałam go, ale problemy bólowe wróciły. Miałam robione badania krwi i moczu. Niby wszystko OK. Zmiany reumatyczne wykluczone, przeciwciała przeciwjądrowe tez są w normie. Teraz miałam wykonany rezonans magnetyczny głowy. Oto opis:

Badanie wykonano w sekwencjach SE,FSE w czasach T1,T2 zależnych,Flair w trzech płaszczyznach.
W prawej zatoce poprzecznej ubytki sygnału z przepływającej krwi, zmiany zakrzepowe? Mózgowie bez zmian ogniskowych. Układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony. Przestrzeń podpajęczynówkowa prawidłowej szerokości. Struktury tylnego dołu czaszki w MR bez zmian.

Co to znaczy?
zapomniałam dodać nie palę, nie piję, cholesterol poniżej normy.

Edyta

Proponuję wykonanie badania MRI odcinka szyjnego kręgosłupa, gdyż problemy z bólami dłoni mogą być spowodowane dyskopatią w tym odcinku. Problemy z chodzeniem z kolei mogą być spowodowane chromaniem neurogennym, czyli uciskiem korzeni nerwowych w odcinku lędźwiowo-krzyżowym. Poprawa stanu zdrowia po leku antydepresyjnym może świadczyć o komponencie depresyjnej, kiedy to wiele dolegliwości bólowych znacznie się nasila. Izolowane zmiany zakrzepowe z zatoce strzałowej, nie stanowią dużego problemu klinicznego, jednak biorąc po uwagę cały obraz chorobowy warto rozszerzyć diagnostykę w tym kierunku np. zespołu antyfosfolipidowego.

lek. Tomasz Tykocki