Torbiel oponowa

Badanie MR wykonano w sekwencji FSE i frFS (obrazy T1 i T2-zależne) oraz z saturacją tłuszczu, wpłaszczyznach strzałkowych i poprzecznych.

Na poziomie L4/L5 widoczne jest niewielkie symetryczne uwypuklenie krążka międzykręgowego typu bulging disc nieznacznie uciskające worek oponowy i zwężający oba otwory międzykręgowe.
Na poziomie L5/S1 widoczna jest nieznaczna pośrodkowa wypuklina krążka międzykręgowego, bez cech ucisku na struktury nerwowe.

Na pozostałych poziomach nie wykazano przepuklin. Sygnał trzonów i krążków międzykręgowych prawidłowy.
Na poziomie segm. S2 widoczna jest torbiel oponowa 1.2 x 1.5cm.
Lewowypukła skolioza i spłycenie lordozy kręgosłupa lędźwiowego.
W stożku końcowym rdzenia nie wykazano patologicznych zmian.
To jest cały opis rezonansu.

Historia zaczęła się 10 czerwca od skoku do wody ze słupka na basenie uniwersyteckim pod okiem trenera i ratownika. Trenowałyśmy skoki do wody. Przy wybiciu ze słupka przerzuciło mi nogi do tyłu i poczułam straszny ból w plecach. Niestety było to zaraz przed Bożym Ciałem więc dopiero w poniedziałek trafiłam do lekarza, który skierował mnie do ortopedy. Ortopeda przepisał mi leki. Uskarżałam się na drętwienie nóg. Bóle w pośladkach i nogach. Otrzymałam skierowanie na rezonans i niestety z wynikami muszę czekać w długiej kolejce do neurologa, który mi powie co się dzieje. Proszę o pomoc i ukojenie mojej prawdopodobnie wybujałej wyobraźni.

Ania

Z powyższego opisu prawdopodobne jest, że ma Pani torbiel Tarlova. Można oczywiście się zastanowić czy objawy nie są wynikiem dyskopatii w odcinku lędźwiowym. Należałoby dokładnie obejrzeć MRI rozważyć się czy obraz radiologiczny koreluje z objawami klinicznymi. Jednak bardziej prawdopodobne jest, że przyczyną dolegliwości jest torbiel oponowa. Daje ona przede wszystkim dolegliwości bólowe o różnym nasileniu i charakterze. Czasami leczy się ją operacyjnie, jednak ma ona skłonności do nawrotów. Jest również technika polegająca na ostrzyknięciu torbieli klejem fibrynowym. Tego typu zabiegi wykonuje się np. w Strasburgu. Zwykle jednak stosuje się leczenie zachowawcze - leki, czasem rehabilitacja.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ