Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Skuteczne metody leczenia nawracającego guza w przestrzeni nadtwardówkowej

Skuteczne metody leczenia nawracającego guza w przestrzeni nadtwardówkowej

U mojego syna stwierdzono guza przy kręgu l4. Po operacji wynik histopatologiczny pokazał torbiel tętniakowatą z obecnością jam wypełnionych krwią. Przegrody łącznotkankowe zawierają liczne komory olbrzymie, przewlekłe nacieki zapalne i osteoid. Widoczne są pojedyncze figury podziałów mitotycznych.

Po usunięciu guza z przestrzeni nadtwardówkowej na poziomie l4 po stronie lewej oraz torbieli tętniakowatych z tkanek miękkich przykręgosłupowych w okresie 5 miesięcy guz odrósł i po raz kolejny syn był operowany. W opisie napisano, że usunięto torbiel aneurysmatyczną leżącą przykręgosłupowo na poziomie l4 i z wyrostków poprzecznego i stawowego kręgu l4 po lewej. Lekarze twierdzą, iż jest to choroba kości i najprawdopodobniej guz będzie odrastał i nie ma leczenia innego niż operacyjne.

W związku z tym mam pytanie, czy nie ma metody leczenia, która by zapobiegła powstawaniu tej torbieli? Jak zatrzymać rozwój tej choroby? Syn ma 15 lat.

monika

Niestety nie ma dobrych metod leczenia tej choroby. W niektórych ośrodkach stosuje się embolizację albo radioterapię, ale wyniki pokazują, że wznowy są powszechne.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ