Pytania neurologiczne » Neurologia » Rozsiane hyperintensywne ogniska demielizacyjne

Rozsiane hyperintensywne ogniska demielizacyjne

Dane ze skierowania: Wykluczenie procesu ekspansywnego. Nasilające się zmiany zachowania. Podkorowo w istocie białej uwidoczniono niewielkie (do 5 mm) rozsiane hyperintensywne w sekwencji FSE/T2 i flair ogniska demielizacyjne, zmiany o podobnym charakterze uwidoczniono także w głębszych strukturach istoty białej, w centrum semiowale oraz w kleszczach mniejszych i większych. Niewielka średnicy 7mm torbiel szyszynki. W obrębie tylnego dołu czaszki uwidoczniono poszerzony zbiornik wielki (mega cisterna magna) z towarzyszącą hypoplazją przylegających części móżdżku, łączący się z szerokim otworem pośrodkowym z komorą 4.

Niedawno odebrałam powyższy wynik RM dziecka 14 lat. Czy wynik jest dobry? Czy te zmiany mogą występować od urodzenia. Neurolog twierdzi że nic się nie dzieje w mózgu. U dziecka następuje regres umysłowy od 2 lat, ponadto dziecko sprawia kłopoty wychowawcze, zaburzenia zachowania i emocji.

e.

Zmiany mogą występować od urodzenia, jednak jeśli stan dziecka się zmienił, pogorszył to trzeba aby zdjęcia zobaczył neurochirurg czy nie ma wskazań do leczenia operacyjnego.

lek. Tomasz Tykocki