Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Ból kręgosłupa i dyskopatia w odcinku lędźwiowym

Ból kręgosłupa i dyskopatia w odcinku lędźwiowym

Mam niespełna 18 lat i od ponad 2 miesięcy cierpię z powodu bólu kręgosłupa. Początkowo byłam leczona na *korzonki* różnymi zastrzykami. Doszło nawet do tego, iż nie mogłam wysiedzieć w szkole już pierwszej lekcji (ból promieniował i nadal promieniuje na prawej nogi - zawsze jest to według mnie min. ucisk w łydce, choć łydka nie jest napięta).

Po leczeniu zastosowanemu przez neurologa nic się nie zmieniło. MR wykazał wypuklinę krążka w odcinku L4- L5 z uciskiem na worek oponowy. Byłam przez 3 tyg. w szpitalu w DSK w Lublinie na oddziale neurologii. Pobyt nie przyniósł oczekiwanych efektów. Obecnie przyjmuję leki, po których mnie nic nie boli, ale jeżeli przerwę, ból pojawia się taki sam jak dawniej. Kontynuuje fizykoterapie poszpitalna (laser, terapuls, diadenamik) oraz gimnastykę. Tu pojawia się moje pierwsze pytanie: Czy biorąc leki uśmierzające ból mogę się gimnastykować? Nie czuję wtedy granicy bólu, czyli nie wiem np. jak głęboko mogę pogłębić skłon.

Byłam u jednego neurochirurga, po obejrzeniu rezonansu spytał się czy chcę operacje. Odmówiłam ze względu na swój młody wiek. Lekarz podzielił mój stosunek do tego i wydał mi wskazówki. Obecnie często się przebudzam w nocy z powodu bólu (tak jak dzisiaj). Gdy wcześniej byłam u doktora rehabilitanta, ten zapytał mnie czy mam jakiś efekt opadającej stopy czy coś tak, wtedy mu powiedziałam że nie, lecz obecnie zdarzyło mi się to 3 razy. Ten sam lekarz stwierdził zanik jakiegoś odruchu skokowego w lewej nodze, ale nie wiem o co chodzi. Obecnie byłam u wielu specjalistów, lecz ból nie ustępuje. Nie wiem, gdzie mam się dalej kierować.

Monika

Jeśli pojawiają się objawy osłabienia stopy to rozsądnie jest poddać się operacji, gdyż istnieje ryzyko trwałego niedowładu Leki p/bólowe nie przeszkadzają w rehabilitacji, najważniejsza jest gimnastyka i basen.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ