Pytania neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Wysoki poziom białka w płynie mózgowo-rdzeniowym po drenażu zewnętrznym

Wysoki poziom białka w płynie mózgowo-rdzeniowym po drenażu zewnętrznym

Jestem mamą 5-miesięcznego chłopca z holoprosencephalią i wodogłowie. Praktycznie bez mózgu - szczątki płatów czołowych. Główka wypełniona była płynem, mały przeszedł 4 operacje i drenaż zew. Po drenażu zew. zdrenowały się tak komory, że nie pojawił się w nich płyn, podejrzenia padają na uszkodzenie struktury odpowiedzialnej za produkcję płynu. W związku z tym komory się nie płuczą i nie oczyszczają, powstaje białko zastoinowe - jak się go pozbyć, bo jeśli tego nie uda się dokonać synek umrze. Po każdej z operacji mały był na różnych antybiotykach i poziom białka zawsze wysoki. Co możemy zrobić by obniżyć poziom białka w płynie mózgowo-rdzeniowym?

Beata

Najpierw należy wykluczyć neuroinfekcję, wykonać ewentualny posiew płynu m-r, badania wirusologiczne, aby włączyć terapię celowaną. Czasami zakażenia są wywoływane przez drobnoustroje, oporne na leczenie standardowymi antybiotykami. Ponadto w przypadku wodogłowia można rozważyć wentrikulostomię, czyli połączenie komory III ze zbiornikiem okołomostowym.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ