Pytania neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Silne drętwienie w pachwinie, drętwienie w kończynach dolnych, brak erekcji, problemy z wypróżnianiem się

Silne drętwienie w pachwinie, drętwienie w kończynach dolnych, brak erekcji, problemy z wypróżnianiem się

Od roku błąkam się wokół neurochirurgów, którzy na moje objawy stwierdzają, że nie są kliniczne. Objawy to silne drętwienie w okolicy prenatalnej, głownie w pachwinie prawej, drętwienie w kończynach dolnych do kolan, szczególnie prawa noga, problemy z mikcją, brak erekcji, problemy z wypróżnianiem się. Poddawałem się rehabilitacji, żadne ćwiczenia mi nie pomagają. Na chwilę pomaga mi wypróżnienie się często z bólem lub mikcja, a więc poruszenie tą częścią krocza. Przeszedłem skomplikowaną operację laminektomia w obrębie lędźwiowym i problemy pozostały, wykonałem rezonansy. Oto ich wyniki:

Sygnał w obrębie krążków mk na tych poziomach obniżony w sekwencjach T2 zależnych jak w przypadku zmian zwyrodnieniowych, dehydratacja. Niewielkie wypukliny krążków mk widoczne na tych poziomach. Laminektomia L4 i L5, blizna w tylnej części kanału kręgowego. Blizna widoczna jest również na poziomie L4-L5 po stronie lewej, w tej okolicy blizna obejmuje korzeń rdzeniowy (wzmocnienie po podaniu środka kontrastowego w obrębie blizny). Na poziomie L5-S1 blizna jedynie w tylnej części kanału kręgowego, korzenie rdzeniowe wolne.

Podobnie obraz MRI na poziomie L3-L4 bez zmian bliznowatych obejmujących korzenie nerwowe. Wyostrzenia krawędzi kręgów lędźwiowych na poziomach L3-L4, L4-L5, L5-S1. Sygnał płynu w stawach mk na poziomie L3-L4, L4-L5, zmiany po stronie lewej,wysięk. Innych zmian nie uwidoczniono, na poziomie Th8-Th9 duża centralna przepuklina krążka mk wpuklająca się do kanału kręgowego na głębokość ok 6 mm, przepuklina uciska rdzeń kręgowy. W obrębie końcowego odcinka rdzenia kręgowego podwyższony sygnał w sekwencji T2 zależnej na długości około 1,5 cm. Widoczne wzmocnienie w obrębie rdzenia kręgowego w tym miejscu po podaniu środka kontrastowego w obrębie substancji białej okołokomorowej pojedyncze ogniska o podwyższonym sygnale w sekwencjach z długim czasem TR jak w przypadku zmian demielinizacyjnych. Zmiany widoczne głównie w okolicach trójkątów komór bocznych, pojedyncze ognisko wielkości 5 mm przykomorowo po stronie prawej, kilka bardzo drobnych ognisk rozsianych w obu półkulach mózgu. Podnamiotowo zmian ognisk nie uwidoczniono. Ognisk demielinizacyjnych w typowej lokalizacji i morfologi dla SM nie uwidoczniono. Obszarów ograniczonej dyfuzji nie uwidoczniono. Po dożylnym podaniu środka kontrastowego obszarów nadmiernego gromadzenia kontrastu nie uwidoczniono. W tylnej części śródmózgowia po stronie lewej w okolicy zbiornika okalającego niewielki tłuszczak, zmiana wielkości około 0,7 cm. Torbiele w dnie zatok szczękowych

Tomograf stwierdził, że po stronie prawej leczona przepuklina pachwinowa w obrębie kanału pachwinowego masy tkankowe odpowiadające bliźnie wewnątrz kanału, zmiany te widoczne są na długości około 8 cm, zmiany w przebiegu nerwu pachwinowego. Poza tym drobne węzły chłonne widoczne w okolicy opisywanej struktury.

Przepraszam, że zarzucam aż tak dużą ilością informacji, ale nie wiem już co mam robić i do kogo się zwrócić. Poza tym jak pływałem to drętwienie kończyn odchodziło, jednakże zawsze kończyło się ogromnym zdrętwieniem pachwiny prawej. Proszę o pomoc, gdyż proponuje się mi operację w odcinku piersiowym, jednak bez przekonania, uprzedzając iż mogę stracić władzę w nogach. Nie jest to miła perspektywa, a więc proszę o ukierunkowanie gdyż moim zdaniem chyba chodzi o nerw pachwinowy. Czy ktoś wykonuje tego typu operacje?

Mirosław

Duże prawdopodobieństwo że objawy mogą być spowodowane dyskopatią piersiową, operacje takie są trudniejsze niż w innych odcinkach, ale dla doświadczonego neurochirurga nie są aż tak trudne. Warto jednak wyjaśnić sprawę z SM, zbadać płyn mózgowo rdzeniowy, potencjały wzrokowe oraz MRI odcinka szyjnego.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ