Pytania neurologiczne » Neurologia » Mnogie ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2 zależnych a stwardnienie rozsiane

Mnogie ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2 zależnych a stwardnienie rozsiane

Bardzo proszę o analizę badania MR głowy mojego brata, które było wykonywane z powodu bólów głowy, drętwienia kończyn, drżenia lewej połowy twarzy. Wiek 40 lat. Brat był hospitalizowany w szpitalu zakaźnym, gdzie wykluczono boreliozę. Dwukrotnie hospitalizowany w klinice neurologii, gdzie wykonano diagnostykę różnicową w kierunku wykluczenia chorób układowych, zapalnych, vasculitis. Obecnie ma się zgłosić na dalsze leczenie w poradni chorób demielinizacyjnych.

W badaniu MR głowy stwierdzono mnogie ogniska podwyższonego sygnału w obrazach T2 zależnych oraz flair w istocie białej półkul mózgu, głównie okołokomorowo wielkości do 10 mm, kilka mniejszych zmian w ciele modzelowatym. Pień mózgu i móżdżek bez zmian ogniskowych. Nie można wykluczyć ogniska podwyższonego sygnału w obrębie rdzenia kręgowego na poziomie C1. Nie stwierdzono cech wzmocnienie kontrastowego ognisk ani innych cech patologicznego wzmocnienia w obrębie struktur mózgowia. Układ komorowy w normie. Stwierdzono, że obraz może odpowiadać zmianom o charakterze demieliznizacyjnym.

Wykonano również badanie CT głowy, w którym nie znaleziono patologii w zakresie układu naczyniowego OUN. W badaniu EMG wykluczono polineuropatię.

Czy to może być stwardnienie rozsiane?

Tatiana

Aby rozpoznać SM musi być odpowiedni przebieg kliniczny, zmiany w MRI, odchylenia we wzrokowych potencjałach wywoływanych oraz zmiany w płynie mózgowo rdzeniowym. Zatem trzeba rozszerzyć diagnostykę.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ