Pytania neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Asymetria komór bocznych i poszerzenie lewej u niemowlęcia

Asymetria komór bocznych i poszerzenie lewej u niemowlęcia

Kilka dni temu mój 10 tyg. syn miał wykonywane badani USG przezciemiączkowe, opis badania:

Tkanka mózgowa bez zmian ogniskowych. Komora boczna lewa asymetrycznie poszerzona z zaokrąglonym rogiem czołowym gł.12,5mm. Wskaźnik komorowo-półkulowy 0,47 poza tym układ komorowy nieposzerzony. Grubość płaszcza mózgowego po str. lewej 17mm w okol. potylicznej 19,8 Lewy splot naczyniówkowy o nieregularnych zarysach. Przymózgowe przestrzenie nieposzerzone. Szczelin pośrodkowa 2,5mm.

Dodam że badania usg w ciąży były b.dobry. Mały pięknie rośnie od urodzenia 2,3kg. Podnosi główkę leżąc na brzuszku, próbuje przewracać się na plecy, uśmiecha się, odpowiada na głosy. Urodził się przez cc. ze wzg. na ułożenie pośladkowe;

Wiem że badanie wyszło źle ale czy jest szansa na to że nie zaszły jeszcze zmiany w mózgu? Jedna komora jak wstążeczka a druga 2-3 razy większa, przypominająca nerkę. Czy takie zmiany zaszły podczas porodu? Czy mogą być wynikiem innych zdarzeń?

Agnieszka

Najważniejszy jest stan neurologiczny syna, jeśli rozwija się prawidłowo to należy wykonywać jedynie badania kontrolne, jeśli jednak są zaburzenia rozwoju to potrzebne jest leczenie. Warto też jednak aby neurolog dziecięcy ocenił stan dziecka.

lek. Tomasz Tykocki