Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Podwięzadłowe wypadnięcie jądra miażdżystego do światła kanału kręgowego a początki zmian zwyrodnieniowych

Podwięzadłowe wypadnięcie jądra miażdżystego do światła kanału kręgowego a początki zmian zwyrodnieniowych

Właśnie otrzymałem wyniki MR kręgosłupa L-S. Męczą mnie bóle w odcinku lędźwiowym, z okresami bardzo dużego nasilenia, uniemożliwiające funkcjonowanie. Na wizytę u ortopedy muszę poczekać. Bardzo proszę o krótki komentarz do opisu:

Miernego stopnia skoliotyczne, lewostronne ustawienie osi kręgosłupa w odc. lędźwiowym. Wysokość trzonów kręgowych i przestrzeni międzykręgowych w odcinku L są prawidłowe, jądra miażdżyste nie wykazują cech zmian degeneracyjnych. Na poziomie L2-L3 dyskretne, prawostronne, podwięzadłowe wypadnięcie jądra miażdżystego do światła kanału kręgowego na głębokość do 1,5-2mm, z minimalnym uciśnięciem od strony prawej przedniej ściany worka oponowego, bez ucisku korzeni nerwowych w świetle kanału kręgowego i prawego otworu m-k. Otwory m-k obustronnie wolne. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego mają prawidłowy obraz MR. Z odchyleń od normy, w lewej połowie trzonu kręgowego L5 widoczne jest hiperintensywne ognisko w obrazach SE1 i TSE2 o wymiarze 10mm-obraz MR wskazuje na obecność małej wysepki tłuszczowej.

M

Opis pokazuje początek zmian zwyrodnieniowych, jednak wydaje się, że nie ma wskazań do leczenia operacyjnego. Jeżeli występują dolegliwości bólowe to trzeba zacząć rehabilitacje (gimnastyka + basen).

lek. Tomasz Tykocki