Pytania neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Przepuklina kręgosłupa a aktywność fizyczna

Przepuklina kręgosłupa a aktywność fizyczna

Mam 32 lata i od paru miesięcy leczę zapalenie rwy kulszowej. W zasadzie w chwili obecnej dolegliwości bólowe praktycznie minęły. Ale zgodnie z zaleceniem lekarza zrobiłem rezonans i tu zaczął się dramat. Opis jest taki:

Na poziomie l5/s1 tarcza m-kręgowa o obniżkowej wysokości z cechami odwodnienia, jej materiał tworzy masywną, prawie całkowicie wypełniającą światło kanału kręgowego centralno-lewoboczną przepuklinę uciskająca oba korzenie nerwowe s1. Konieczna pilna konsultacja neurochirurgiczna.

Na rezonansie rzeczywiście wygląda jakby dysk zalał cały przestrzeń gdzie jest rdzeń. Czy jest możliwe nieoperacyjne zaleczenie takiej dolegliwości do poziomu takiego, że będę mógł nadal aktywnie żyć (uprawiam sport m.in judo, jeżdżę motocyklem) i nie chciał bym z tego rezygnować. Czy zignorowanie tego stanu może spowodować jakiś pogorszenie skoro teraz ból już miną? Czy jest niebezpieczeństwo przerwania rdzenia czy coś podobnego i jakie były by konsekwencje?

Jakub

Na tym poziomie nie ma rdzenia kręgowego. Jeśli czuje się Pan dobrze to może warto poczekać. Najważniejsze to czy nie ma niedowładu i zaburzeń oddawania moczu. Jeśli tych objawów nie ma to zmiany w kanale mogą się cofnąć podczas rehabilitacji. Zatem decyzja zelży głownie od Pana.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ