Pytania neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Podwójne widzenie a stwardnienie rozsiane

Podwójne widzenie a stwardnienie rozsiane

Kilka tyg temu brat zgłosił się do okulisty ponieważ zaczął widzieć podwójnie. Okulista stwierdził że ma zmęczone oczy. Brat został przebadany neurologicznie i wykonano rezonans z kontrastem o takim brzmieniu wyniku:

W trakcie badania uwidoczniono w obrębie istoty białej obu półkul mózgowych obecność kilku, nieregularnych obszarów hyperintensywnych w T2WI i hypointensywnych w T1WI. Powyższe zmiany są zlokalizowane głównie przykomorowo i w ciele modzelowatym; nie uległy one wzmocnieniu po podaniu środka kontrastowego. Obraz może odpowiadać ogniskom demielinizacji. Ponadto w pniu mózgu na pograniczu rdzenia przedłużonego i mostu po stronie prawej widoczny jest obszar o wym. 19x9x10mm. Zmiana wskazuje podobną intensywność sygnału do ognisk opisanych powyżej, jedynie w T2WI w sekwencji FLAIR jest izotensywna w stosunku do sąsiadujących z nią struktur mózgowia. Po podaniu środka kontrastowego zmiana ta uległa wzmocnieniu kontrastowemu. Jej obraz nie jest jednoznaczny, ale wydaje się że może ona odpowiadać nietypowej place demielinizacyjnej. Całość obrazu rezonansowego może przy zgodnych objawach klinicznych sugerować proces o charakterze sclerosis multiplex. Poza tym obszar struktur wewnątrzczaszkowych oraz pozostałych struktur anatomicznych objętych badaniem przedstawia się bez innych uchwytnych zmian.

Co dalej robić, na miejscu powiedziano nam że na razie brat dostanie dużą dawkę sterydów.
Czy ten wynik świadczy o tym że brat ma SM? Brat ma 18 lat.

monika

Na podstawie MRI można jedynie podejrzewać SM. Trzeba wykonać badanie potencjałów wzrokowych, badanie płynu mózgowo-rdzeniowego dobrze też wykonać badanie MRI rdzenia szyjnego, o rozpoznaniu decyduje również odpowiedni obraz kliniczny.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ