Pytania neurologiczne » Choroby naczyniowe » Leczenie zespołu rzekomoopuszkowego

Leczenie zespołu rzekomoopuszkowego

Czytałam w internecie o zespole rzekomo-opuszkowym i mam pewne wątpliwości co do rozpoznania, gdyż u mamy objawia się to nie typowo, owszem stała się bardziej emocjonalna, ale nie zawsze. Nie występuje u niej odwrotne postrzeganie emocji tzn. śmiech, gdy smutno, czy płacz, gdy wesoło. Nadal myśli logicznie, choć owszem trochę objawów lekkiej demencji widzę.

Dotychczasowe leczenie nie tylko nie poprawia jej stanu (mowy, czy połykania pokarmów) ale chyba szkodzi. Straciła na wadze, traci siły, postępuje bardzo szybko spadek formy. Ma zaburzenia pokarmowe, ze strony żołądka i wątroby, straciła apetyt. Bardzo ciężko jej wychodzić z domu.

To wszystko postępuje bardzo szybko jeszcze latem jeździła sama do lekarza teraz nie daje rady, często nie wychodzi w ogóle. Czy można zastosować inny lek, a może np. pomocne byłyby zabiegi akupunktury?

ewa

Zespół rzekomoopuszkowy został wywołany przez udary, zapewne obupółkulowe. To co zostało zniszczone przez udar nie można odwrócić. Leki, które można stosować teraz mogą, choć nie muszą poprawić funkcjonowanie. Czasem korzystne jest zastosowanie leków przeciwdepresyjnych, ale, jak wspomniałem, nie ma idealnego leku. Oczywiście rehabilitacja ruchowa przede wszystkim, akupunktura również jest pomocna i warto spróbować.

lek. Tomasz Tykocki

Ta strona używa plików cookies. więcej informacji.    AKCEPTUJĘ